Komu potrzebny jest przedwzmacniacz?

Coraz częściej ludzie decydują się na to, aby w swoim systemie audio, który ma im zapewnić odpowiedni dźwięk, wybierać wzmacniacz zintegrowany. Jednak nadal spora grupa ludzi, zastanawia się nad tym, czy nie będzie lepiej, jeśli zdecydują się na przedwzmacniacz i oddzielnie końcówkę mocy. Warto więc wiedzieć, czym zajmuje się przedwzmacniacz i kiedy możemy zyskać, jeśli zamiast jednego sprzętu, zdecydujemy się wybrać dwa oddzielne.

Co należy do jego zadań?

Jeżeli dopiero wchodzimy w zagadnienia związane z dźwiękami audio, to trzeba wiedzieć, że przedwzmacniacz jest częścią układu przetwarzającego sygnał. To on właśnie pełni rolę przełącznika między źródłami sygnału, takimi jak odtwarzacz CD, telewizor czy komputer, a do tego jeszcze odpowiedzialny jest za zmianę głośności, regulację basów, czy nadawanie barwy dla dźwięku. Jest on bardzo ważną częścią naszego sprzętu, ponieważ pełni rolę łącznika, pomiędzy urządzeniem, które jest źródłem dźwięku a końcówką mocy.

Czy warto wybierać oddzielny?

Zastanawiamy się, czy warto poświęcić trochę czasu na wybranie samodzielnego przedwzmacniacza, czy to właściwie w ogóle ma sens? Ma, ponieważ możemy wówczas zaprojektować wszystko w taki sposób, aby nie było zakłóceń ze strony układu wzmacniacza mocy i wówczas możemy być pewni, że otrzymamy dźwięk wysokiej jakości, z piękną barwą i jednocześnie bez żadnych zniekształceń. To oznacza, że słuchanie muzyki z tak skompletowanego sprzętu, będzie prawdziwą przyjemnością nawet dla największych megalomanów. Jeśli mamy zestaw dwóch kolumn, to powinniśmy wybierać przedwzmacniacz stereofoniczny.

W przypadku systemu wielokanałowego jaki będziemy mieli przy wysokiej klasy kinie domowym, trzeba zdecydować się na przedwzmacniacz kina domowego. Warto wiedzieć, że są również specjalne przedwzmacniacze gramofonowe, oczywiście do gramofonów, jak i specjalne do mikrofonów. A to oznacza, że zanim podejmiemy ostateczną decyzję, jaki przedwzmacniacz kupić, musimy się zastanowić, co będzie źródłem naszego dźwięku i jaki efekt końcowy chcielibyśmy uzyskać.

Możliwości jest tutaj sporo, tym bardziej, że mamy jeszcze przedwzmacniacze tranzystorowe i lampowe, a to oznacza, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, powinniśmy wziąć pod uwagę naprawdę wiele różnych opcji. Do tego wszystkiego, powinniśmy również zastanowić się nad tym, jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać nasz przedwzmacniacz, czy zależy nam chociażby na tym, aby był on sterowany telefonem komórkowym, czy nie oczekujemy od niego takiej opcji.