Wzmacniacz mocy i jego parametry

W przypadku wzmacniaczy, zanim przejdziemy do wyboru tego konkretnego, który może spełnić nasze oczekiwania, musimy wiedzieć, że istnieje sporo różnych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Niektóre będą niezwykle ważne pod kątem jakości dźwięku, inne powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że nasz wzmacniacz uda się podłączyć pod inne elementy całego systemu, a na jeszcze inne uwagę zwracają tylko konstruktorzy. Nie mniej, dla nas z pewnością najważniejsze będą te dwie pierwsze informacje.

Co jest ważne?

Przede wszystkim, jednym z najważniejszych parametrów, jest z pewnością stopień zniekształceń. Im więcej się ich pojawia w danym wzmacniaczu mocy, tym większe będą zakłócenia podczas odsłuchiwania muzyki, a co się z tym wiąże, tym mniejsza może być przyjemność z jej słuchania. Poza tym, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, jaka jest moc wyjściowa.

Podczas kupowania wzmacniacza mocy, powinniśmy pamiętać o tym, że powinien on mieć szerokie pasmo przenoszenia, to oznacza, że musimy sprawdzić, jakie będzie to pasmo przenoszone w Hz, przy zakłóceniach utrzymanych na określonym poziomie.

O czym jeszcze musimy pomyśleć?

Jeżeli interesuje nas to, o czym jeszcze powinniśmy pomyśleć, zanim kupimy określony wzmacniacz mocy, to powinniśmy sprawdzić jego współczynnik tłumienia, ponieważ membrana głośnika, nie koniecznie musi przesuwać się dokładnie w takt impulsów prądu. Powinniśmy również dowiedzieć się, jaki jest odstęp sygnału od szumu, jak również czułość napięcia wejściowego.

Oczywiście, niezwykle ważne powinno być dla nas również to, jaki pobór mocy ma dany wzmacniacz, tak abyśmy mieli pewność, że będzie on pobierał jak najmniej prądu. Im więcej różnych tych parametrów poznamy, im bardziej porównamy je między sobą, tym większa będzie szansa, że uda nam się dobrać taki wzmacniacz mocy, że faktycznie będziemy zadowoleni ze swojego wyboru. Co więcej, warto pamiętać, że przy takim wzmacniaczu mocy, ważne są nie tylko jego parametry, abyśmy mieli pewność, że będziemy uzyskiwali dźwięk najwyższej jakości, ale również bardzo ważne jest to, aby dało się go połączyć z innymi urządzeniami, jakie chcemy zamontować w naszym sprzęcie audio.

Jeśli nie mamy pewności, co do podanych parametrów, to zawsze możemy zapytać znajomych, albo sprzedawców, co będzie tutaj najlepsze, co nam polecają i jakie sprzęty powinniśmy ze sobą połączyć, aby mieć pewność, że uzyskamy najlepsze wyniki i dźwięk, który będzie do nas docierał, faktycznie będzie najlepszym z możliwych.