Mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy – który wybrać?

Do niedawna mikrofon był narzędziem ludzi, którzy występowali na scenie. Czy to muzyków, czy wodzirejów czy po prostu ludzi oferujących zabawne skecze i występujących przed widownią. Obecnie coraz częściej nawet amatorzy nagrywają różnego rodzaju filmiki, poradniki czy swoje przemyślenia, którymi chcą się podzielić z innymi, a to oznacza, że potrzebują oni do tego wysokiej jakości sprzętu, który pozwoli im na odpowiednią jakość dźwięku, jak i to, aby wszystko przebiegało bez najmniejszego problemu. Jednak wybór odpowiedniego mikrofonu, to nie jest taka prosta sprawa, ponieważ na rynku mamy dostęp do ich ogromnej ilości, dlatego warto sprawdzić, na co najlepiej będzie się zdecydować.

Podstawowy podział

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że w przypadku mikrofonów, podstawowy podział to dynamiczne czy pojemnościowe.

W przypadku tych pierwszych, możemy być pewni, że będą one bardzo odporne na czynniki zewnętrze. To oznacza, że spokojnie możemy je wykorzystywać nawet podczas deszczu, a jeśli je upuścimy, to również nic się z nimi nie stanie i nadal będą działały w taki sposób, jakbyśmy właśnie przynieśli je ze sklepu. Dodatkowym atutem z pewnością jest brak zewnętrznego zasilania, musimy go tylko podłączyć do urządzenia, które będzie przechwytywało sygnał. Do tego wszystkiego są one wytrzymałe na wysokie ciśnienie akustyczne, ale niestety musimy się liczyć z tym, że dźwięk będzie bez detali i kolorytu. Znowu mikrofon pojemnościowy będzie wymagał zasilania, a więc będziemy musieli mieć mikser lub interfejs, do którego go podłączymy.

Są również bardziej czułe, a to oznacza, że lepiej sprawdzą się w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie będą odizolowane od zewnętrznego świata. Ale za to barwa dźwięku będzie idealnie oddana, będzie szersze pasmo przenoszenia i większa głośność. Niestety, zazwyczaj też kosztują więcej niż mikrofony dynamiczne.

Co jeszcze jest ważne

Powinniśmy również popatrzeć na wielkość takiego mikrofonu, tak aby był on dobrany odpowiednio do naszych potrzeb. Wielkomembranowe świetnie sprawdzą się przy wokalu, małomembranowe warto wybierać, gdy chcemy, aby zbierały dźwięki z szerszego planu.

Do tego mikrofony pojemnościowe można także podzielić na różne typy, jak chociażby takie, które można mocować na ubraniu, co często wykorzystywane jest przez prezenterów w telewizji. Tak naprawdę to, czy lepszy będzie dla nas mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy, będzie zależało od tego, gdzie chcemy go wykorzystywać i czy zależy nam na czystym dźwięku, czy wolimy mieć gorszy dźwięk, ale bardziej wytrzymały mikrofon.