Dźwięko mania

Mikrofony dla profesjonalistów

Nie ma co się oszukiwać. Czegoś innego od mikrofonu będzie wymagała osoba, która będzie z niego korzystała sporadycznie, np. do nagrania jakiegoś filmiku z poradami, a czegoś zupełnie innego będzie wymagał ktoś, dla kogo mikrofon będzie profesjonalnym narzędziem pracy. Im częściej będziemy z niego korzystać, im ważniejsza będzie jakość dźwięku, która będzie przez niego przekazywana, tym większą uwagę, będziemy poświęcać weryfikacji poszczególnych parametrów podczas wyboru i co się z tym wiąże, tym więcej też będziemy skłonni zapłacić za taki mikrofon. Dlatego warto zobaczyć jakie mamy możliwości do wyboru, abyśmy mieli pewność, że zdecydowaliśmy się na naprawdę profesjonalny model.

Każdy szczegół jest ważny

Jeżeli jesteśmy profesjonalistami i niezwykle istotny jest dla nas dźwięk, który przekazujemy innym, to z pewnością będziemy chcieli mieć pewność, że wybraliśmy mikrofon najlepszy z możliwych. Tak naprawdę, jeśli nagrywamy w studiu i jednocześnie, przynajmniej od czasu do czasu, dajemy koncerty to powinniśmy zadbać o to, abyśmy mieli przynajmniej dwa mikrofony. Jeden dynamiczny, który świetnie będzie sprawdzał się na scenie, któremu nic złego się nie stanie, nawet wtedy, gdy będzie padał deszcz albo kiedy nam spadnie na ziemię.

I drugi, pojemnościowy, który idealnie sprawdzi się w studiu, bo choć będzie delikatniejszy i nieco bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, to jednak będzie nam dawał gwarancję czystego głosu o pięknej barwie, którego w żaden sposób nie będzie zniekształcał.

Trzeba je porównać

Nie ulega wątpliwości, że zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mikrofonu, to powinniśmy na początku porównać jak największą ilość sprzętu. Wówczas będzie istniała spora szansa, że uda nam się znaleźć taki, który faktycznie będzie spełniał nasze wymagania. Dodatkowo należałoby się zastanowić, czy ma on zbierać tylko te dźwięki, które będą pojawiały się najbliżej niego, czy może powinien również zbierać dźwięki z otoczenia. To drugie rozwiązanie może przydać się w momencie gdy planujemy nagrać jakiś koncert i będziemy chcieli, aby na filmie był także uwieczniony hałas jaki robili nasi fani. Mikrofony naprawdę dość mocno mogą się między sobą różnić a to oznacza, że trzeba dokładnie poznać ich parametry. Tak naprawdę jeśli chcemy być prawdziwymi profesjonalistami, to powinniśmy się zaopatrzyć w kilka sztuk mikrofonów. Możliwość wyboru sprzętu sprawdzi się w konkretnych sytuacjach, które będą wymagały mikrofonów o określonych, dostosowanych do wykonywanych aktywności, parametrów.