Dźwięko mania

Na jakie klasy dzielimy wzmacniacze zintegrowane i dlaczego?

Jeżeli poszukujemy wzmacniacza zintegrowanego, to powinniśmy jak najwięcej dowiedzieć się na ich temat, tak aby wiedzieć, jak je rozróżniać i które z nich będą dla nas lepsze. To oznacza, że przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że dzielą się one na różne klasy, a to z kolei oznacza, że powinniśmy mieć wiedzę, czym poszczególne klasy różnią się między sobą. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że dobraliśmy do siebie odpowiedni sprzęt.

Dlaczego jest taki podział?

Trzeba wiedzieć, że praca wzmacniacza odbywa się na zasadzie przewodzenia dźwięku. Dlatego klasę wzmacniacza można ustalić poprzez sprawdzenie, jaką część sygnału sinusoidalnego przewodzi część wzmacniająca, czyli tranzystor albo lampa. Taki pełen okres fali wynosi 360 stopni, a element wzmacniający może przewodzić równo te 360 stopni albo mniej. Możemy tą klasę ocenić również poprzez sprawdzenie spoczynkowego punktu pracy elementu wzmacniającego, czyli tego kiedy na wejście nie jest podany żaden sygnał.

Jakie są klasy?

Jeśli wiemy już, jak są określane klasy, to trzeba wiedzieć, że możemy wybrać urządzenia klasy A, kiedy przewodzony jest sygnał przez całe 360 stopni. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasz wzmacniacz zintegrowany będzie się cechował niskimi zniekształceniami, ale jednocześnie może się okazać, że będą one dość kosztowne.

Z drugiej strony możemy się zdecydować na takie klasy B. Wówczas prąd płynie przez 180 stopni i będą tutaj potrzebne dwa tranzystory albo dwie lampy. Tutaj możemy liczyć na dużą sprawność, jednak trzeba wziąć pod uwagę również duże zniekształcenia. Przy wzmacniaczach AB, mamy prąd mniejszy niż 360 stopni ale większy niż 180. Mamy większą sprawność, ale zużywa również więcej prądu. W klasie C przewodzą mniej niż 180, mają bardzo dużą sprawność, ale i duże zniekształcenia. Dlatego nie są one stosowane do wzmacniania akustycznego i najczęściej mają zastosowanie w nadajnikach radiowych. Jeżeli będziemy wiedzieli, na jakie klasy dzielą się wzmacniacze zintegrowane i z czym ten podział się wiąże, to łatwiej będzie nam powiedzieć, który z nich będzie dla nas lepszy. To oznacza, że będziemy wiedzieli, na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że jego sprawność będzie jak najlepsza i jednocześnie, chcąc mieć pewność, że zniekształcenia będą jak najmniejsze.

Możliwości jest tutaj sporo, a im dokładniej porównamy wszystkie parametry między wzmacniaczami zintegrowanymi, aby dobrać je w zależności nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale również od naszych oczekiwań, jeśli chodzi o jakość dźwięku, tym lepszą podejmiemy decyzję.