Dźwięko mania

Wzmacniacze mocy – podział na klasy

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wzmacniacze mocy mogą się między sobą mniej lub bardziej różnić. Dlatego właśnie są one dzielone na klasy, tak aby na ich podstawie każdy mógł określić, co jest dla niego najważniejsze i zdecydować, jakie urządzenie ostatecznie chce mieć u siebie. To oznacza, że musimy wiedzieć iż podział na klasy, jest tworzony według zależności między sygnałem wyjściowym a wejściowym.

Jak to działa?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że klasa wzmacniacza opisuje nam kąt przewodzenia. A więc uzyskujemy informację przez jaki odcinek czasu, podczas jednego okresu sygnału wejściowego, element aktywny wzmacniacza jest w stanie przewodzenia. To właśnie od tej informacji zależy, do jakiej klasy zalicza się konkretny wzmacniacz, a to z kolei oznacza, że dobrze będziemy wiedzieć, czego powinniśmy się po nim spodziewać.

Ponieważ wzmacniacze klasy A mają tranzystory, które przewodzą przez cały czas, możemy być pewni, że sygnał, a co za tym idzie również dźwięk będzie minimalnie zniekształcony, tak że nawet możemy tego nie wychwycić. Niestety, będziemy musieli się tutaj liczyć z tym, że będziemy mieć do czynienia z małą sprawnością i dość wysoką ceną. Inną propozycją z jaką możemy się spotkać, będą wzmacniacze klasy B.

Tutaj element aktywny przewodzi tylko połowę okresu. To oznacza, że będziemy mieli tutaj większą sprawność, ale jednocześnie będziemy musieli się liczyć z tym, że zniekształcenia będą dość duże. Z jeszcze większymi zniekształceniami będziemy musieli się liczyć wtedy, gdy zdecydujemy się na wzmacniacz mocy klasy C, a więc taki, gdzie to przewodzenie ma miejsce krócej niż przez połowę okresu sygnału wejściowego.

Poszukiwanie rozwiązań

Oczywiście producenci wzmacniaczy mocy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że ich klienci oczekują sprzętów najwyższej jakości. To oznacza, że proponowane są im wzmacniacze mocy klasy AB. Tutaj próbowano stworzyć kompromis, który pozwoli na uzyskanie jak najwyższej sprawności i jednocześnie jak najmniejszych zakłóceń.

Jest to możliwe z tego powodu, że udało się wszystko tak skonfigurować, aby element aktywny działał dłużej niż przez połowę czasu, ale jednocześnie, nie przez cały czas. Takie wzmacniacze dają nam to co najlepsze ze wzmacniaczy klasy A i B, ale jednocześnie pomagają uniknąć ich największych wad. Warto zobaczyć jakie są klasy wzmacniaczy mocy i czym konkretnie różnią się one między sobą.

Może się okazać, że dzięki temu, łatwiej będzie nam określić, czego oczekujemy od swojego wzmacniacza i tak go dobrać, aby oferował wysoką jakość dźwięku i jednocześnie był w przystępnej cenie.