Dźwięko mania

Znajdź odpowiedni mikrofon dla siebie

Jeżeli z jakiegoś powodu, doszliśmy do wniosku, że przydałby nam się mikrofon, to warto na jego wybór poświęcić trochę więcej czasu. Może się okazać, że będziemy zaskoczeni ilością możliwości, jakie będą się tutaj przed nami otwierać, tym bardziej, że będziemy mogli przebierać w różnych ich rodzajach, w zależności od tego, czego konkretnie od nich oczekujemy.

Dlatego też, warto się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy korzystać z takiego mikrofonu i jakie podstawowe parametry powinien on spełniać.

Jego przeznaczenie

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy korzystać z takiego mikrofonu.

Czy będzie to scena, na której będziemy wystawieni na działanie różnych czynników atmosferycznych, czy może nasz mikrofon będzie wykorzystywany w warunkach studyjnych i będzie odizolowany od tego co dzieje się na zewnątrz? Przy pierwszej sytuacji lepiej sprawdzi się mikrofon dynamiczny, który jest odporny nawet na deszcz, a dodatkowo jeszcze nic mu się nie stanie, jeśli go upuścimy. W drugim przypadku lepiej zrobimy, jeśli zdecydujemy się na mikrofon pojemnościowy, ponieważ będzie on delikatniejszy, ale jednocześnie będzie mógł nam zaproponować lepsze brzmienie i czystszy dźwięk.

Co ma zbierać?

Dodatkowo powinniśmy się zastanowić, czy taki mikrofon będzie przede wszystkim wykorzystywany do wokali czy może w chórze? Jeśli kupujemy go z myślą o wokalu, to warto wybrać taki, który będzie zbierał dźwięk tylko z najbliższego otoczenia. Z drugiej strony jeśli potrzebujemy mikrofonu do chóru, to powinniśmy wybrać taki, który będzie zbierał również to co będzie się działo w jego najbliższym otoczeniu.

Wówczas będziemy mogli mieć jeden mikrofon na kilka osób, a i tak będziemy mieli pewność, że wszystko będzie dobrze nagrane. Warto również zwrócić uwagę na to, że taki mikrofon może działać bez podłączonego zasilania, dzięki czemu będziemy mieli większą swobodę w korzystaniu z niego, ale również będziemy mogli wybierać takie, gdzie do tego zasilania będzie musiał być podpięty.

To oznacza, że dokładnie powinniśmy się przyjrzeć różnym ich rodzajom, abyśmy dopasowali je do naszych potrzeb. Musimy pamiętać, że w różnych sytuacjach, będą ważne różne parametry.

To oznacza, że najpierw musimy się zastanowić, gdzie najczęściej będziemy korzystać z takiego mikrofonu, aby wiedzieć, który model wybrać dynamiczny czy pojemnościowy. Im lepiej dopasujemy go do sytuacji, w której najczęściej będzie wykorzystywany, tym większa będzie szansa, że naprawdę będziemy zadowoleni z jego działania.