Dźwięko mania

Mikrofony dynamiczne – wady i zalety

Nawet jeżeli dopiero zaczynamy interesować się zagadnieniami związanymi z mikrofonem, to z pewnością już zorientowaliśmy się, że do wyboru będziemy mieli wiele typów urządzeń, a co się z tym wiąże – powinniśmy się przyjrzeć przynajmniej większości z nich, aby móc wskazać ich mocne i słabe strony. Wówczas łatwiej będzie nam zadecydować, w jakim przypadku powinniśmy używać konkretnego mikrofonu, a kiedy z niego zrezygnować. Dokładna weryfikacja sprawi, że nie będziemy mieli problemów, aby dobrać je odpowiednio do specyfiki miejsc, w których chcemy z nich korzystać.

Dlatego też warto ustalić, czy powinniśmy zainwestować w mikrofony dynamiczne, jak również być świadomym potencjalnych pozytywów i negatywów płynących z ich użytkowania.

Czego powinniśmy się spodziewać?

Jeśli chodzi o mikrofon dynamiczny, to musimy się liczyć z tym, że na wyjściu dźwięk może brzmieć inaczej niż na wejściu. To oznacza, że decydując się na taki mikrofon, powinniśmy liczyć się z tym, że dźwięk będzie trochę zniekształcony.

To może powodować pewne odchylenia, które najprawdopodobniej sprawią, że nasz głos przez taki mikrofon będzie wydawał się nieco zmieniony, nie będzie on miał takiej czystości i barwy, jak mieć powinien. Poza tym takie mikrofony dynamiczne, bardzo często zbierają dźwięki z naszego najbliższego otoczenia. Może się okazać, że będzie to zaletą, gdy będziemy chcieli nagrać filmik z koncertu na którym ma być słychać też to, co działo się dookoła, jednak w studiu nie będzie to preferowane rozwiązanie, bo tutaj lepiej będzie, jeśli mikrofon będzie zbierał tylko dźwięk wokalisty.

Niesamowicie wytrzymały

To, o czym koniecznie trzeba tutaj wspomnieć, to fakt że taki mikrofon jest niesamowicie wytrzymały. To oznacza, że nawet jeśli go upuścimy i ten spadnie na podłogę, nic złego się z nim nie stanie. Nadal będzie działał tak samo dobrze jak po wyjęciu z oryginalnego pudełka.

Co więcej, taki mikrofon dynamiczny jest również odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak chociażby deszcz, a to oznacza, że świetnie sprawdzi się na scenie, tym bardziej, że nigdy nie możemy mieć pewności co do pogody, która będzie miała miejsce podczas naszego występu. Jedno jest pewne – im więcej będziemy mieli informacji na temat mikrofonu dynamicznego, tym większą będziemy mieli pewność, że świetnie sprawdzi się on na koncertach, a ponieważ jest także bardzo wytrzymały i dostępny w przystępnej cenie, to z pewnością warto w niego zainwestować, nawet jeśli na razie nie mamy w planach zbyt dużej ilości koncertów. Na scenie taki mikrofon dynamiczny to podstawa.